Hostel Nedir? Hosteller Hakkında Neler Bilinmesi Gerekir

Hostel'ler hakkında tüm merak ettikleriniz.
Hostel Nedir? Bu...

2019-12-14 10:26:37 Hostel'ler hakkında tüm merak ettikleriniz. Hostel Nedir? Bu soruya bayağıçe yanıt vermek karışık vermek gerekirse; en ekonomik ve sosyalleşme olanağının oldukca olduğu konaklama türü. Devlet yurdunda kalanların ve askere gidenlerin yakından tanıdığı bir ortama sahip olan hosteller, averaj 4-6-8-10 kişilik ranzalı odaları olan ve banyonun, tuvaletin, var ise mutfağın ortak

Hostel Nedir? Hosteller Hakkında Neler Bilinmesi Gerekir

Hostel Nedir? Hosteller Hakkında Neler Bilinmesi Gerekir

Hostel'ler hakkında tüm merak ettikleriniz.

H
ostel Nedir? Bu soruya bayağıçe yanıt vermek karışık vermek gerekirse; en ekonomik ve sosyalleşme olanağının oldukca olduğu konaklama türü. Devlet yurdunda kalanların ve askere gidenlerin yakından tanıdığı bir ortama sahip olan hosteller, averaj 4-6-8-10 kişilik ranzalı odaları olan ve banyonun, tuvaletin, var ise mutfağın ortak kullanıldığı bir konaklama şekli. Özellikle Avrupa'da çok yaygın olan hosteller gezginler tarafınca da sıkça tercih ediliyor.


Hostel Fiyatları


Hostelin ne olduğunu anlattıktan sonra hostel fiyatları hakkında da biraz bilgi verelim. Seyahatlerde konaklama bütçesi maksimum para harcanan kalemlerden biri. Eğer ki konaklamaya azca gezmeye daha çok bütçe ayırmak istiyorsanız konforunuzdan birazcık ödün vererek hostelleri tercih edebilirsiniz. Çünkü averaj bir otelde 1 gece konaklama fiyatı çoğu hostelin yaklaşık 3 gecelik konaklama fiyatına denk geliyor. Buradan yola çıkarak eğer ki konaklama işinizi hostellerde kalmış olarak çözerseniz gezmenize daha çok para ayırabilirsiniz.


Hostel Konaklaması


Seyahatlerde en ucuz konaklama tipi olarak bilinen hostellerde bir gecelik rezervasyon yapmış oldurdığınızda o bir gece için konaklama odasını değil, bir yatağı rezerve ettiğiniz anlamına geliyor. Eğer grup halinde bir seyahate çıktıysanız hostel çok daha avantajlı bir hale geliyor. Ufak bir tavsiyede daha bulunalım. Eğer ki mutfaklı bir hostel ayarlarsanız marketten aldığınız yiyecek ve içeceklerle birazcık daha iktisat yapabilirsiniz. Gün içinde yemek için atıştırmalıklar hazırlayarak yanınıza alabilir, gezmeye ve keşfetmeye devam edebilirsiniz.


Hostellerde konaklamanın öteki güzel bir yanı da dünyanın dört bir yanından oraya gelen biroldukça kişiyle tanışabilme olanakı sunması. Tanıştığınız bu kişilerin tecrübelerinden faydalanabilir, sisin görmediğiniz diğer yerler hakkında informasyon alarak kendinize keşfedilecek yeni yerler listesi yapabilirsiniz.


Hostel Rezervasyonu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Öncelikle araştırmaya başlarken hostelin bulunduğu lokasyona dikkat edin. Issız bir bölgede veya şehir dışında olmadığından kesin olun. Issız bir bölgede olması güvenlik açısından sorunlı olabilir, şehir haricinde olması da ulaşım açısından sıkıntı yaratabilir.


Yorumlar çok önemli. Araştırmanıza devam ederken beğendiğiniz ve konaklamak dilediğiniz hostelde kalanların yorumlarını, tecrübelerini ne olursa olsun okuyun. Yorumlar o hostel hakkında size önemli bilgiler verir.
Kararlı bulunmadığınız bir hostelle karşı karşıya kaldıysanız bu aşamada tavsiyemiz o tesise tek gecelik rezervasyon yaptırmanız. Kötü bir tecrübeyle sonuçlanacak bir gece geçirme ya da başka bir yerde kalmaya karar verme ihtimaline karşın sadece 1 gecelik rezervasyon yapmış oldurın. Olurda hosteli beğenmezseniz aslabir sıkıntı ve para kaybı yaşamadan derhal başka bir tesise gidebilirsiniz. Sadece ilk geceyi güzel geçirirseniz de konaklamanızı uzatabilirsiniz.
Rezervasyon aşamasında odayı paylaşacağınız kişilerin yalnız hem cinsiniz olup olmadığına dikkat edin. Baz hostellerdeki odalarda kadın erkek karışık konaklama yapabilirken, bazı hostellerin konaklama odası sadece kadınlara yahut bir tek erkeklere özel olabiliyor.


Dikkat edilecek bir diğer konu da hostelin odasında kaç kişiyle konaklayacağınız. Kimi tesisin bir odasında 4 birey konaklama yapabilirken, kimisinde 20 kişi kalabiliyor. Bu sebeple konaklama yapacağınız odayı kaç kişiyle paylaşacağınıza dikkat edin ki daha sonra kötü bir durumla karşılaşmayın.


Seyahatinizde bir hostelde kalacaksanız yanınıza kişisel temizlik malzemelerinizi ve havlularınızı almanız gerekiyor. Çünkü hostellerde oteller şeklinde havlular, terlikler, duş malzemeleri çoğunlukla bulunmuyor.
Konforlu bir uyku için yanınıza göz bandı ve kulak tıkaçları almanızı tavsiye ederiz. Çünkü aynı odayı paylaşmış olduğunız kişiler sizinle aynı saatte uyumayabilir veya sizden daha erken uyanabilir.


Hostellerin giriş - çıkış saatleri otellerden farklı değil. Doğrusu hostellerde check-in 12:00-14:00 arası, check-out 10:00-12:00 arası olmaktadır. Sadece kimi hostellerde bu saatler daha özgür veya elastiki olabiliyor.
Bazı hostellerde yatak çarşafınız ve yastık kılıflarınız size check-in esnasında veriliyor ve çıkışta da yine getirip teslim etmeniz planlanıyor. Bu aslın olumsuz bir özellik benzer biçimde görebilir ama değil. Çünkü bu uygulamayla çarşafı ve yastık kılıfını sizden önce kullanan var mıydı diye şüpheye düşmüyorsunuz. Temiz temiz ilk siz kullanıyorsunuz.

tatilucuz tatilrezervasyonHostel'lerhakkındatümmerakettikleriniz... HostelNedir?Nedir?soruyabayağıçe
Pinterest Tumblr
Tatil Perisi
Şimdilik 1 Yorum Yazılmış
emrah karakaya 23 Ekim 2018 , Salı YORUM EKLE

Yıllardır yurt dışında tercih ettiğim konaklama türü. Türkiyede akla kötü rezil gibi anlam uyandırsada yurtdışında bu kavram sadece elit odadan yoksun minimal ama bir okadar da temiz bir konaklama diyebileceğimiz bir şey...

tatil

Tatil severler için ile üretildi.

Çekinmeden Sorun

Sorularınızı heycanla bekliyoruz.

Mmmm. Bir yerler eksik gibi!
Süper! Mesajınız iletildi.